21.04.2011

Wielkanoc w Maroku

Zycze wszystkim Wesolych Swiat!!!
Tutaj obchodzimy podwojne swieto: wielkanoc i swieto swiatla. Przy swiatecznym sniadaniu zapalamy duzo swieczek i w tak milym nastroju obzeramy sie wszystkim co jest na stole. Moze mniej tradycyjnie niz w polskich domach ale obowiazkowo jajka sa pomalowane przez wszystkich osobiscie :), zajaczek czekolady zostawia w ogrodzie i nastroj ( co chyba najwazniejsze) jest typowo swiateczny.




5 komentarzy:

  1. Wesołych Świąt...cudownie że udało Ci się stworzyć świąteczny nastrój tak daleko :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Powiem szczerze, ze jestem z siebie dumna ze udalo mi sie przekazac te wszystkie polskie tradycje w Maroku. Dzieci zjezdzaja sie zeby malowac jajka bo dla nich to zabawa. Nie ma przy tym wielkiego religijnego nastawienia bo nie mozna nikomu nic narzucac ale swietowac zycie to nic zlego:)
    Ale musze wytlumaczyc co to jest to swieto swiatla bo dostalam wiele maili z tym zapytaniem: otoz jest to swieto poganskie, zapomniane juz przez wiekszosc ludzi ale dla tych ktorzy znaja sie na fazach ksiezyca i troche na tradycjach poganskich to cos mowi. To swieto wypada dokladnie w Wielkanoc ( bo to tez jako jedyne w naszej religii swieto ruchome - uzaleznione od ksiezyca). Kzdy dzien powinnien byc swietowany i traktowany jako wyjatkowy dlatego jestem otwarta na wszelkiego rodzaju swieta :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękne pisanki, piękny stół ale Święto Światła to tradycja obowiązująca w Maroku czy tez nasza słowiańska-pogańska? Przepraszam za to może troszkę naiwne pytanie...

    OdpowiedzUsuń
  4. Święto światła wcale nie jest pogańskie. Przecież to Wielkosobotni obrzęd - Liturgia Światła - Przed kościołem kapłan święci ogień, od którego zapala się paschał – symbol Chrystusa. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. cześć Monika z Marakeszu mam do ciebie kilka pytan może ty mi pomożesz ,mam narzeczonego z Maroka potrzebuję dowiedzieć się kilka spraw ,bardzo cię proszę o kontakt nina0623@o2.pl

    OdpowiedzUsuń