02.01.2012

Polskie korzenie


ROM LANDAU - PISARZ POLSKIEGO POCHODZENIA, MIŁOŚNIK MAROKA


W dniu 5 stycznia 2012 r. Ambasada RP w Rabacie organizuje uroczystość odsłonięcia po renowacji grobu Romualda (Roma) Landau na cmentarzu chrześcijańskim w Marrakeszu.
Rom Landau, brytyjski historyk i arabista, pochodzenia polskiego, spędził blisko 30 lat w Maroku. Opublikował kilkadziesiąt książek na temat historii, kultury i polityki Maroka. Przed wojną wydał książki o Marszałku Piłsudskim i Ignacym Janie Paderewskim, z którymi spotykał się osobiście.
Udział w uroczystościach zapowiedzieli m.in. mer Marrakeszu Pani Fatima Zohra El Mansouri, Ambasador Wielkie Brytanii w Rabacie Timothy C. Morris, Dyrektor Instytutu francuskiego w Marrakeszu Jerôme Bloch oraz polski artysta z Tangeru Tomek Kawiak.
Uroczyste otwarcie grobu rozpocznie się o godzinie 16.00.

Serdecznie zapraszamy.

Ja tez tam bede i opisze jak bylo:)

2 komentarze:

  1. Lubię czytać o Polakach lub przyznających się do polskich korzeni- nie dlatego że jestem snobem uważającym nas za
    "wyróżnionych" ale raczej zastanawia mnie co powoduje, ze rozpraszamy się po świecie. Co więcej - każda epoka ma swoje powody, nie zawsze z wyboru - bardzo skomplikowane i ciekawe. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Spotkanie nad grobem P.Roma Landau bylo w pelni oficjalne. Flagi brytyjska i polska powiewaly w sloneczny dzien. Przemowy Ambasadora, Mera Marakeszu i Reprezentanta Ambasady Wielkiej Brytanii byly krotkie ale bardzo dostojne i w bardzo uroczysty sposob grob zostal poswiecony w obecnosci polskiego Ksiedza. Po wizycie na cmentarzu wszyscy zebrali sie w restauracji Karobase (Guezli - polecam) na kolacje poprzedzona konferencja prasowa. Pozniej to juz tylko wspolne rozmowy i delektowanie sie pysznosciami. Atmosfera bardzo wyjatkowa bo tez wyjatkowi goscie byli zaproszeni. Spotkanie przez wszystkich zostalo uznane za bardzo udane totez po spotkaniu czesc przeniosla sie na dalsze balowanie ale to juz zostawiam dla wtajemniczonych. Bylo super i zycze wszystkim uczestniczenia w takich imprezach w tak wyborowym skladzie.

    OdpowiedzUsuń