12.10.2012

Kredyt po marokañsku

Istnieje pradawny system pożyczkowy o nazwie KORGHA (tłu. loteria). Ostatnio zostałam zaproszona do grona zaufanych osób, które system koghra praktykują od lat.
Na czym polega? Jest grupa kilkunastu osób, która co miesiąc zbiera ustalona wcześniej sumę pieniędzy i co miesiąc cala pula wędruje do określonej wcześniej z danej grupy osoby. Czyli decydujemy, że co miesiąc zbieramy po 1000 dh od każdej osoby. Grupa liczy np 12 osób. Raz w miesiącu 12000 dh idzie w ręce jednego z uczestników. Koło się kręci i tak w ciągu roku, każda z osób przynależąca do grupy dostaje bezprocentowy kredyt. System ten działa od wieków w krajach arabskich. Suma pieniędzy zależy od majętności i chęci grupy. Czasami można zobaczyć na targu grupkę kobiet, które wręczają sobie małe sumy pieniędzy ( codziennie) i w ten sposób jedna z nich w ustalonym dniu może zrobić większe zakupy. Pieniądze krążą tylko miedzy zaufanymi osobami. Kredyt trzeba spłacać i już! Banki maja w ten sposób dużo mniejsze grono klientów. Są tacy, którzy chcą zakupić samochód ale bank odmówił kredytu ( z rożnych powodów, np brak stałego kontraktu pracy co w Maroku jest normalne, choć jako freelancer dochody posiada). Zbiera się grupa i co miesiąc wpłaca się gotówkę i główny zainteresowany już na pierwszym spotkaniu dostaje duża sumę pieniędzy. Później spłaca sobie co miesiąc. Banki tracą a reszta jest zadowolona:) Co system to system. Ja w to wchodzę!!!

9 komentarzy:

 1. A wszystko zgodne z zasadami bo nie narusza się zakazu lichwy. Nie ma odsetek więc nie ma lichwy. Zawsze mówiłem, że zaufanie to podstawa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. :)Próbowałem sobie wyobrazić czy taki system działał by w Polsce.Nie nie ma takiej możliwości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może jednak sprawdziłoby się u nas? Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaufanie to podstawa, a podobny system na pewno zadziałałby u nas. Skoro istnieją już kooperatywy spożywcze? Wiem, to nieco inna bajka i inny cel, ale przesłanie jakby to samo. I tu, i tu omija się pośrednika - czy to wielki sklep, czy instytucję finansową.

  OdpowiedzUsuń
 5. WItajcie!
  Jak milo dostac tyle komentarzy:)Moj system dziala i juz pierwsza osoba dostala cala pule. Myslalam, ze beda problemy na etapie ustalania terminow wyplat dla kazdego ale mylilam sie. Wszyscy zgodzili sie na terminy i tak za kilka miesiecy ja dostaje swoja dzialke:) MOze warto sprobowac i w waszych kregach? Trzymam kciuki!!! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Podobny mechanizm funkcjonuje także w Polsce.

  W dużych zakładach są tak zwane pożyczki pracownicze. Działa to na bardzo podobnych zasadach w szkołach, szpitalach etc. Każdy pracownik, który chce uczestniczyć w programie wpłaca comiesięczną składkę, a potem może brać pożyczki na preferencyjnych warunkach np. na 2% w skali roku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. To jest fajna współpraca między ludźmi. Nie wiem, czy u nas by się ot udało, bo panuje wśród Polaków zbyt duża zazdrość o wszystko. Poza tym ktoś mógłby się wymigiwać, że ma dużo wydatków i nie może złożyć się na ratę...

  OdpowiedzUsuń